Jakie są rodzaje regałów magazynowych?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego magazynu są regały. Ich konstrukcja powinna maksymalnie wykorzystywać dostępną powierzchnię magazynową oraz umożliwiać łatwy dostęp do składowanych surowców czy też wyrobów. Odpowiedni dobór regałów znacząco ułatwia prowadzenie działań logistycznych.
Produkty statyczne oraz dynamiczne
Zasadniczo
regały dzieli się na statyczne oraz dynamiczne. Charakterystyczną cechą konstrukcji statycznych jest niezmienność ich położenia. Zbudowane są zwykle z pionowych oraz poziomych słupków połączonych ze sobą w sposób trwały. W sprzedaży dostępne są zarówno konstrukcje samonośne, jak i wolnostojące. Jeśli chodzi o
regały dynamiczne nazywane również przesuwnymi, wykorzystywane są przede wszystkim w chłodniach oraz archiwach. Dzięki wyposażeniu w element jezdny można nimi poruszać i je przesuwać.
Konstrukcje paletowe, półkowe i wspornikowe
Do najczęściej stosowanych konstrukcji zaliczyć należy regały półkowe. Przeznaczone są głównie do składowania niewielkich elementów, także tych, które nie zostały zapakowane na paletach. Regały półkowe mogą tworzyć złożone systemy, których wysokość niekiedy sięga nawet ośmiu metrów. Pozwala to na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Jeżeli ktoś szuka regałów, na których będą mogły układać towary, to
kupno wózka widłowego na w
Jung-serwis jest dobrym miejscem do poszukiwań. Do magazynowania towarów znajdujących się na paletach zwykle wykorzystuje się regały paletowe o ramowej konstrukcji. Standardowe konstrukcje o głębokości 1100 mm oraz długości 2700 mm pozwalają na umieszczenie trzech europalet lub dwóch palet przemysłowych w jednym gnieździe. Regały o długości 3600 mm umożliwiają składowanie jednocześnie czterech europalet lub trzech palet przemysłowych. Alternatywą dla regałów półkowych i paletowych są konstrukcje wspornikowe. Brak przednich słupów nośnych pozwala na składowanie długich towarów. Ta cecha sprawia, że tego rodzaju regały są powszechnie wykorzystywane w przemyśle drzewnym oraz metalurgicznym.