Jak zadbać o bezpieczeństwo na magazynie?

Jednym z głównych celów każdego przedsiębiorstwa, które w ramach swojej działalności korzysta z magazynu, powinno być zapewnienie odpowiednich warunków oraz bezpieczeństwa jego pracownikom. Tylko takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie nieoczekiwanych zdarzeń oraz sprawi, że praca na magazynie wykonywana jest z optymalną efektywnością. Najważniejszymi branżami, w których wykorzystywane są magazyny to handel hurtowy, handel detaliczny oraz e-commerce. Branże te są w naszym kraju dobrze rozwinięte i funkcjonuje w nich wiele firm, dlatego poznanie podstawowych zasad zapewniania bezpieczeństwa w magazynie może być kluczowe.

Szkolenia BHP

Mówiąc o bezpieczeństwie w magazynie oraz jakimkolwiek innym miejscu pracy, nie można pominąć tak istotnej kwestii, jak szkolenia BHP. Są one obowiązkowe do przejścia przez wszystkich pracowników, a obowiązek organizacji leży na przedsiębiorcy. Musi on samodzielnie przeprowadzić szkolenie, oddelegować uprawnionego do tego pracownika, lub skierować nowozatrudnionych na profesjonalne szkolenie organizowane przez zewnętrzną firmę. Niestety, bardzo często szkolenia BHP traktowane są po macoszemu, co w konsekwencji przekłada się na wiele niechcianych w miejscu pracy wypadków.

Konserwacja sprzętu

Magazyny to nie tylko zatrudnieni w nich pracownicy, ale także wykorzystywany do pracy sprzęt. Regularna konserwacja oraz sprawdzanie wyposażenie magazynu może być kluczowym czynnikiem, jeżeli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa w miejscu pracy. W zależności od typu urządzenia, wnikliwy przegląd powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w miesiącu. Jeszcze częściej miejsce powinna mieć konserwacja wózków widłowych, która może być lepiej wykonana przy pomocy zewnętrznej firmy.

Wybór regałów oraz sprzętu specjalistycznego

Aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, bardzo istotną kwestię odgrywają także wykorzystywane w pracy regały oraz sprzęt specjalistyczny. Zazwyczaj rolą regałów jest podtrzymywanie ciężkich przedmiotów, dlatego przy wyborze najważniejsza jest ich wytrzymałość. W przypadku sprzętu specjalistycznego, jak np. chłodnia, dbanie o bezpieczeństwo wiąże się z regularnymi kontrolami jakości i stanu.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl