Co najczęściej wymaga konserwacji w wózku widłowym?

Wózek widłowy na pierwszy rzut oka jest urządzeniem bardzo prostym. Ma jeździć oraz przenosić i podnosić towar w magazynie lub w sklepie. Tymczasem współczesne wózki są bardzo skomplikowanymi urządzeniami, mają bardzo dużo różnych układów, zabezpieczeń i tak dalej. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, co najczęściej psuje się w wózkach widłowych i co trzeba regularnie poddawać konserwacji.

Kluczowe układy wózka widłowego

Wózki widłowe dzielą się na spalinowe i elektryczne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj silnika realizuje napęd, najważniejszym układem jest hydraulika. Bez niej żaden wózek nie będzie działał. Nieliczne rodzaje maszyn posiadają widły podnoszone elektrycznie, jednak należą one do mniejszości. Tak więc najistotniejszym układem jest definitywnie układ hydrauliczny. Silnik napędza specjalną pompę, która tłoczy płyn przez bogatą sieć przewodów. Zależnie od tego, jakie czynności chce wykonać operator, otwierane są odpowiednie elektrozawory, dzięki czemu ciśnienie płynu podawane jest na konkretne elementy wykonawcze. Na przykład widły do wózków widłowych unoszone są i opuszczane za pomocą specjalnego siłownika, który jest głównym odbiornikiem energii przenoszonej przez hydraulikę.

Pozostałe istotne elementy maszyny

Oprócz samej hydrauliki, mamy także układ elektryczny, który również musi być sprawny. Przekazuje on między innymi komendy wykonawcze z pulpitu operatora do elektrozaworów, które sterują już dalej hydrauliką. Bardzo istotne jest zadbać o to, by wszystkie połączenia elektryczne dobrze przewodziły prąd i nie było tam żadnej korozji. Jeśli komputer wózka zgłasza jakiś błąd, to należy od razu go naprawić. Nie można używać sprzętu, gdy jest niesprawny. Niezmiernie istotne jest także regularne wymienianie płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza oleju i płynu chłodniczego w silniku, ale też wspomnianego płynu hydraulicznego.

Jak mogliśmy się przekonać, wózki są o wiele bardziej rozbudowane niż mogliśmy pierwotnie sądzić. Widły do wózków widłowych, które podnoszą i opuszczają towar, wymagają mnóstwa różnych układów i zabezpieczeń, by można było nimi bezpiecznie i precyzyjnie operować. A właśnie precyzja i bezpieczeństwo są tym, co jest absolutnie kluczowe w poprawnej pracy wózków w magazynach i sklepach.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl