Kiedy należy wymienić widły w wózku widłowym?

Wózki widłowe znajdują zastosowanie w halach magazynowych, przy produkcji przemysłowej czy w każdym innym miejscu, w którym gromadzenie oraz transport ciężkich ładunków wchodzi w zakres działalności przedsiębiorstwa. Aby umożliwić przemieszczanie ładunków zazwyczaj najlepiej korzystać z wózka widłowego. Wiele firm decyduje się na zakup tego rodzaju sprzętu. W takim wypadku należy pamiętać o regularnym serwisowaniu i wymianie poszczególnych części. Jednym z podstawowych elementów są widły do wózków widłowych. Kiedy należy je wymienić?

Stan techniczny wideł

Widły jako nieodzowny element wózka widłowego muszą zawsze być w dobrym stanie technicznym, który należy regularnie sprawdzać. Przez złe lub długotrwałe użytkowanie widły do wózków widłowych podlegają uszkodzeniom, które mogą powodować niebezpieczeństwo podczas ich stosowania, a także znacznie obniżyć komfort oraz efektywność pracy. Do najczęstszych skutków uszkodzenia należą przede wszystkim skręcanie, wytarcie, odkształcenie oraz złamanie wideł. Konieczne jest więc sprawdzenie stanu technicznego wózka, co można zrobić podczas regularnych przeglądów wymaganych do utrzymania wózka w należytym stanie. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to kąt rozwarcia wideł, różnica w poziomie miedzy widłami oraz wytarcie dolnej powierzchni.

Jak sprawdzić stan wideł?

Sprawdzenie stanu wideł w wózku widłowym najlepiej powierzyć technikowi, który będzie wiedział, jakie parametry sprawdzić i jak zrobić to w prawidłowy sposób. Podczas rutynowych czynności przeglądowych technik skontroluje przede wszystkim kąt rozwarcia wideł. Nie powinien on odbiegać więcej niż trzy stopnie od normy dziewięćdziesięciu stopni. Technik sprawdzi także różnicę w poziomie między widłami – nie powinna ona przekroczyć trzech stopni. Na końcu dokona kontroli wytarcia dolnej powierzchni wideł, która nie może przekroczyć dziesięciu procent grubości. W przypadku, gdy którykolwiek z parametrów jest niezgodny z normami, jest to wyraźny znak, że należy wymienić widły do wózków widłowych.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl