Wózek widłowy – rejestracja i przeglądy

Niemalże w każdej firmie potrzebne są wózki widłowe, jednakże nie wystarczy zakupić tego typu maszyn. Konieczna jest także ich rejestracja. Nie obejdzie się również bez prowadzenia dokładnej dokumentacji poszczególnych urządzeń. Przeglądy wózków widłowych są tak samo ważne jak ich regularna konserwacja. Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście każdy rodzaj wózka widłowego wymaga rejestracji i na czym polegają przeglądy tego typu maszyn?

Wózki widłowe w firmie – kiedy trzeba je zarejestrować?

Wózki jezdniowe podnośnikowe nazywane są w skrócie wózkami widłowymi. Są to pojazdy napędzane silnikiem spalinowym, elektrycznym lub zasilane gazem. Jako, że są to pojazdy transportu bliskiego, podlegają one nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Konieczne są zatem w ich przypadku zgłoszeniu faktu zakupu i rejestracja. Niedozwolone jest użytkowanie pojazdu, który nie został dopuszczony do eksploatacji przez UDT. Bez posiadania stosownego zezwolenia wózki widłowe nie mogą być eksploatowane czynnie na terenie przedsiębiorstwa. W celu zarejestrowania wózka widłowego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku w najbliższym oddziale UDT, w którym powinny znaleźć się następujące informacje: dane osoby zgłaszającej pojazd do eksploatacji, specyfikacja techniczna wraz z instrukcją obsługi, dwa komplety dokumentacji rejestracyjnej, certyfikat pochodzenia pojazdu, DTR pojazdu, schemat układów oraz kserokopia ostatniego protokołu wraz z decyzją o dopuszczeniu pojazdu do rejestracji w przypadku używanych wózków widłowych.

Na czym polegają przeglądy wózków widłowych?

Przeglądy wózków widłowych powinny być przeprowadzanie co 30 dni w przypadku pojazdów objętych pełnym dozorem technicznym i co 60 dni dla pojazdów z ograniczonym dozorem technicznym. Czasami producent danego wózka widłowego zaleca ich wykonywanie co trzy lub co sześć miesięcy. Podczas przeglądu wózka widłowego sprawdza się m.in. poziom zużycia opon, działanie układów, stan i zużycie wideł wraz z łańcuchami, szczelność układu hydraulicznego, sprawność sygnalizacji dźwiękowej, poprawność działania oświetlenia i właściwe oznakowanie pojazdu.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl