Wózek widłowy – lepiej wynająć czy kupić?

Bez wątpienia najważniejszym środkiem transportu w logistyce magazynowej są wózki widłowe. Dzięki nim jest możliwe wykonywanie wszystkich czynności, za które odpowiada magazyn: składowanie, kompletowanie, transportowanie, przemieszczanie jednostek ładunkowych. Ich ilość wynika bezpośrednio ze szczegółowych wyliczeń logistyków. Jednak nie ma określonych wytycznych co do tego, czy wynająć wózki, czy je zakupić.

Kupno

Bez wątpienia jest to najprostsze rozwiązanie, lecz nie należy ono do najtańszych. Oprócz ceny katalogowej wózka należy doliczyć koszt jego eksploatacji, renowacji oraz koszt części zamiennych. Zakup powinien być podyktowany uprzednio odpowiednimi wyliczeniami dotyczącymi jego eksploatacji. Należy sobie zadać pytanie: ile godzin roboczych w stosunku do godzin roboczych w ciągu dnia wózek widłowy będzie wykorzystywany? Jeżeli otrzymana wartość jest duża, warto zakupić wózek widłowy, gdyż jego koszta się zwrócą. Są 2 rozwiązania:

a. Kupno nowych wózków — gdy przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednim budżetem.

b. Kupno używanych wózków — gdy budżet jest nieduży lub firma jest zmuszona do większych oszczędności w danym okresie.

Wynajem

Innym rozwiązaniem jest wynajem wózków widłowych. Jest ono wykorzystywane w przypadku, gdy ilość godzin roboczych, w których wózek byłby wykorzystywany, jest nieduża. Na przykład, kiedy wiele czynności w magazynie jest zautomatyzowana lub wykonywana poprzez outsourcing.

Wynająć można wózki:

a. Nowe

b. Używane

Decyzja o wynajmie konkretnego rodzaju wózka jest podyktowana tą samą kwestią — wielkością budżetu. Wynajęte używane wózki nie muszą wcale odbiegać sprawnością od tych nowych. Decyzja o zakupie lub wynajmie wózków widłowych do przedsiębiorstwa powinna być poprzedzona obliczeniami dotyczącymi jego prawdopodobnego obłożenia oraz określenia dostępnego budżetu na ten cel. Warto również zaznajomić się z ofertami wózków widłowych dostępnych na rynku. Najpopularniejszym producentem w Polsce jest obecnie Jungheinrich Poznań, u którego można się zarówno zaopatrzyć w wózki nowe i używane, jak i je wynająć.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl