Sposoby na uniknięcie częstych awarii wózków widłowyc

Wózki widłowe to maszyny powszechnie wykorzystywane w bardzo wielu miejscach. Eksploatuje się je m.in. w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych (np. supermarketach), zakładach produkcyjnych, w portach oraz na placach budowy. Niestety od czasu do czasu pojazdy te ulegają różnego rodzaju awariom, które uniemożliwiają ich używanie lub negatywnie wpływają na funkcjonalność. Jednym z podstawowych sposobów na uniknięcie niepożądanych usterek jest regularne serwisowanie wózków.

Wiele zależy od samego operatora

Wózki widłowe - niezależnie od rodzaju - podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Wiąże się to z koniecznością dbania o wykonywanie systematycznych badań odbiorczych, co skutkuje ograniczeniem awaryjności i zapewnieniem optymalnego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom tych maszyn. Dodatkowo wskazane jest przeprowadzanie okresowej konserwacji wózka widłowego co miesiąc lub dwa. Zadanie to należy zawsze zlecać osobom posiadającym stosowne kwalifikacje, które mają łatwy dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz oryginalnych części zamiennych.

Standardowa procedura obejmuje dokładne zweryfikowanie stanu technicznego wózka ze szczególnym uwzględnieniem układu hamulcowego i hydraulicznego, wszelkich mechanizmów napędowych, mocowań, oświetlenia, urządzeń sygnalizacyjnych i sterujących, a także tzw. cięgien nośnych. Są to bowiem elementy konstrukcyjne najbardziej podatne na usterki. W razie stwierdzenia całkowitego zużycia jakiejś części zostaje ona oczywiście wymieniona na nowy model, natomiast w przypadku lekkiego uszkodzenia podlega naprawie.

Oprócz tego istotnym czynnikiem wpływającym na brak problemów z awariami jest użytkowanie wózka widłowego zgodnie z jego przeznaczeniem. Operator powinien nie tylko stosować się ściśle do zaleceń producenta, ale również umiejętnie rozplanowywać swoją pracę, tak aby mieć czas na ładowanie baterii (najlepiej przy 20%) oraz sprawdzanie w niej poziomu wody.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl