Przegląd wózka widłowego – jak często go wykonywać?

Regularny przegląd wózków widłowych to jeden z obowiązków, o których musi pamiętać osoba posiadająca taki pojazd. Ich terminy są niezwykle istotne, więc warto wiedzieć, co jaki czas należy przeprowadzać kontrole.

Rodzaje przeglądów wózków widłowych

Występuje kilka rodzajów kontroli wózków, którym pojazd musi zostać poddany. Różnią się między sobą charakterem, formą i częstotliwością przeprowadzania. Wymienić możemy następujące przeglądy wózków widłowych:

- codziennie wykonywane przed i po pracy

- okresowe

- konserwacyjne

Od czego zależy termin przeglądu wózka widłowego?

Na termin wpływa kilka czynników. Zostały one określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej dnia 29 października 2003 r. To dotyczyło warunków technicznych dozoru technicznego ze szczególnym uwzględnieniem eksploatacji wybranych urządzeń transportu bliskiego. Z rozporządzenia wynika, że przeglądy okresowe powinny mieć miejsce co 6 miesięcy, a raz na rok musi zostać przeprowadzona kontrola konstrukcyjna przez Urząd Dozoru Technicznego. Podczas takiego przeglądu sprawdzany jest zarówno stan techniczny wózka widłowego, jak i jego dokumentacja.

Zalecenia dotyczące konserwacji wózka widłowego przekazują również ich producenci. Jeśli nie posiadamy takiej informacji, należy kierować się rozporządzeniem ministra. Niezwykle istotne jest również przeprowadzanie działań serwisowych i dodatkowego przeglądu konserwacyjnego. Ten ma na celu potwierdzić sprawność pojazdu. Jeśli producent nie podał nam specjalnych zaleceń, kontrole należy wykonywać co:

- 30 dni w przypadku wózków z pełnym dozorem technicznym

- 60 dni w przypadku wózków z dozorem ograniczonym

Zakup wózka widłowego wiąże się z koniecznością śledzenia terminów przeglądów i ich regularnemu przeprowadzaniu. Mają one bowiem wpływ nie tylko na sprawność pojazdu, ale także możliwość korzystania z niego w dowolnym momencie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl