Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?

Wózek widłowy to jeden z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w magazynach, zakładach przemysłowych, supermarketach czy portach. Bezpieczna jazda tego typu maszynami wymaga ich pełnej sprawności technicznej, a przede wszystkim idealnie dobranych, dobrej jakości opon. To one są bowiem w dużej mierze odpowiedzialne za stabilne utrzymanie wózka, a tym samym za bezpieczeństwo przewożonego ładunku i kierowcy. Dlatego też w razie jakiegokolwiek uszkodzenia tych elementów należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Jeśli chcemy, aby taką usługę wykonała znana i ceniona firma jungheinrich poznań jest miastem, w którym znajduje się jej duży oddział.

Regularne kontrole techniczne to konieczność

Opony stosowane w wózkach widłowych mają zawsze określoną żywotność. W naszym kraju obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące eksploatacji tych elementów. Podlegają one Dozorowi Technicznemu, w związku z czym ich stan musi być co jakiś czas weryfikowany przez wykwalifikowanych inspektorów UDT. Jeśli taki specjalista uzna, że ogumienie nie nadaje się do dalszego użytku, z pewnością nie wyda pozwolenia na eksploatację maszyny. Istnieje kilka kluczowych sytuacji, w których niezbędne jest podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Po pierwsze wówczas, gdy zauważalne jest wyraźne zużycie bieżnika - chodzi o głębokość przekraczającą 16 mm. Poza tym niedopuszczalne jest jego odklejenie lub rozwarstwienie od pozostałej części opony. Po drugie czynnikiem dyskwalifikującym jest oczywiście całkowite zniszczenie opony, polegające na jej pęknięciu albo uszkodzeniu boków.

Oto pozostałe sytuacje wymagające interwencji:

  • wybrzuszenie, ewentualnie widoczne płótna w dętce (model pneumatyczny)
  • przecięte lub wystające druty (model superelastyczny)
  • brak wystarczającej przyczepności do podłoża (wątpliwości takie powinien zgłosić operator wózka)
  • zmiana charakteru pracy wózka - warto wtedy pomyśleć o przystosowaniu maszyny do nowych wyzwań, a jednym z elementów jest właśnie wymiana opon, np. z pneumatycznych na elastyczne

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl