Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?

Wózek widłowy to jeden z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w magazynach, zakładach przemysłowych, supermarketach czy portach. Bezpieczna jazda tego typu maszynami wymaga ich pełnej sprawności technicznej, a przede wszystkim idealnie dobranych, dobrej jakości opon. To one są bowiem w dużej mierze odpowiedzialne za stabilne utrzymanie wózka, a tym samym za bezpieczeństwo przewożonego ładunku i kierowcy. Dlatego też w razie jakiegokolwiek uszkodzenia tych elementów należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Najlepiej, aby zrobiła to ceniona firma jaką jest Jung-Serwis

Opony w wózkach widłowych - regularne kontrole techniczne to konieczność

Opony stosowane w wózkach widłowych mają zawsze określoną żywotność. W naszym kraju obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące eksploatacji tych elementów. Podlegają one Dozorowi Technicznemu, w związku z czym ich stan musi być co jakiś czas weryfikowany przez wykwalifikowanych inspektorów UDT. Jeśli taki specjalista uzna, że ogumienie nie nadaje się do dalszego użytku, z pewnością nie wyda pozwolenia na eksploatację maszyny. Istnieje kilka kluczowych sytuacji, w których niezbędne jest podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Po pierwsze wówczas, gdy zauważalne jest wyraźne zużycie bieżnika - chodzi o głębokość przekraczającą 16 mm. Poza tym niedopuszczalne jest jego odklejenie lub rozwarstwienie od pozostałej części opony. Po drugie czynnikiem dyskwalifikującym jest oczywiście całkowite zniszczenie opony, polegające na jej pęknięciu albo uszkodzeniu boków. Oto pozostałe sytuacje wymagające interwencji:
  • wybrzuszenie, ewentualnie widoczne płótna w dętce (model pneumatyczny)
  • przecięte lub wystające druty (model superelastyczny)
  • brak wystarczającej przyczepności do podłoża (wątpliwości takie powinien zgłosić operator wózka widłowego)
  • zmiana charakteru pracy wózka - warto wtedy pomyśleć o przystosowaniu maszyny do nowych wyzwań, a jednym z elementów jest właśnie wymiana opon, np. z pneumatycznych na elastyczne
Dobre użytkowanie wózka widłowego nie zależy tylko od sprawności wszystkich podzespołów, ale także od jakości ogumienia. Kluczowa rola opon wózka widłowego polega tym, iż odpowiadają one za stabilność pojazdu oraz ładunku oraz bezpieczeństwo operatora. Dlatego tak ważne jest, aby były dopasowane do podłoża, po jakim się poruszają. Jednym ze sposobów dbania o sprzęt jest stała kontrola poziomu zużycia gum i ich wymiana.

Kiedy nadchodzi czas na wymianę opon w wózku widłowym?

Najczęstszym powodem wymiany opon, jak w każdym pojeździe, jest ich zużycie. Aby ułatwić życie użytkownikowi, producenci wytłaczają wskaźniki zużycia bieżnika, przez co w prosty sposób można odczytać właściwości gumy. Wyznacza się cztery sytuacje, które powodują zmianę ogumienia w wózku widłowym: - nadmierne zużycie opony, gdy głębokość bieżnika jest niższa niż 16 mm, - zniszczenie opony, przez rozwarstwienie lub pęknięcie, - uszkodzenie opony, gdy widać wybrzuszenia, przecięcie lub wystawanie drutów, - zmiana wymagań pracy wózka, np. poprzez poruszanie się po innej nawierzchni. Oprócz tego, opony należy wymienić wtedy, gdy stan techniczny budzi zastrzeżenia operatora. Niesprawne ogumienie może być przyczyną braku zaliczenia kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Wymiana nie powinna sprawić mechanikowi zbyt wielu problemów, jednak w razie wątpliwości warto udać się do autoryzowanego serwisu, jak jung-serwis.com.

Dopasowanie opon do charakteru pracy

Opona wolniej się niszczy i gwarantuje doskonałą przyczepność w momencie, gdy jest dokładnie przystosowania do wymagań pracy. Z tego powodu, przez zakupem ogumienia zwraca się uwagę na miejsce wykonywania pracy, szczególnie czy będzie on działał na zewnątrz lub w hali. Ważna jest także intensywność zadań oraz rodzaj ładunku. W takim przypadku delikatne towary będą wymagać lepszej amortyzacji. Podczas zmiany opon w wózku widłowym najlepiej postawić na takie, które już były na wyposażeniu urządzenia. Informację o modelu znajdzie się na powierzchni ogumienia. Jednak gdy dochodzi do zmian w charakterze pracy, obowiązkowej wymianie podlega komplet opon.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl