Jakie są najczęstsze problemy z wózkami widłowymi?

Wózki widłowe mogą być niebezpiecznymi maszynami, nie mówiąc już o tym, gdy nie są w pełni sprawne. Tak więc, w przeciwieństwie do wielu narzędzi, których eksploatacja w stanie częściowego zużycia nikomu nie zagraża, wadliwy wózek widłowy nie powinien być ignorowany. Zamiast tego, gdy pojawią się jakiekolwiek oznaki problemu, należy go znaleźć i rozwiązać. Aby to zrobić, dobrze jest znać niektóre z najczęstszych problemów, jakie może napotkać Twój wózek widłowy, prawda?

Oprócz bezpieczeństwa liczy się też wydajność

Zepsuty wózek widłowy może znacznie wpłynąć na produktywność firmy. Poniżej przeanalizujemy kilka typowych obszarów problemowych, które są podatne na usterki w przypadku wózków widłowych dowolnej marki. Kształcenie się w tych kwestiach pozwoli Ci zapobiec przestojom i utrzymać prawidłowe działanie wózka widłowego i Twojej działalności.

Wycieki

W wózkach widłowych używa się wielu elementów, takich jak zaciski, węże i tłoki w układach hydraulicznych, napędowych i chłodzących. Te elementy są narażone na duże obciążenia, które z czasem mogą powodować wycieki.

Zapobieganie: Sprawdź węże pod kątem oznak zużycia. Plan regularnej konserwacji może pomóc w wykryciu zużycia przed rozpoczęciem wycieków.

Problemy z masztem (windą)

Maszt wózka widłowego może ulec uszkodzeniu, przez co widły nie będą mogły się podnieść ani opuścić. Może on ulec awarii z powodu uszkodzonych przewodów, przełączników, problemów z akumulatorem, zanieczyszczeń w układzie paliwowym i awarii pompy hydraulicznej.

Zapobieganie: Znajdź i wymień/napraw odsłonięte przewody, prawidłowo konserwuj akumulator

i wyczyść układ paliwowy.

Awaria akcesoriów

Akcesoria bezpieczeństwa, takie jak klaksony, alarmy i światła, można znaleźć na każdym wózku widłowym. Te elementy są często uszkadzane, gdy wózek widłowy jest eksploatowany regularnie.

Akcesoria przestaną działać z powodu uszkodzonych przewodów, brudnych styków, przepalonych żarówek lub bezpieczników, wadliwych zespołów.

Zapobieganie: Oczyść styki elektryczne akcesoriów i nasmaruj smarem dielektrycznym, aby zmniejszyć zużycie. Wymień żarówki tak szybko, jak zauważysz jakikolwiek problem.

Nie uruchamia się

Często zdarza się, że wózek widłowy nie wykazuje żadnych oznak problemów, a pewnego dnia po prostu się nie uruchamia. W tym sensie wózki widłowe mogą zachowywać się jak pojazd osobisty.

Rozładowany akumulator, uszkodzone połączenie z akumulatorem, wycieki/zablokowanie układu paliwowego, zły rozrusznik i zerwane przewody to najczęstsze powody, dla których wózek widłowy się nie uruchamia.

Zapobieganie: Oczyść układ paliwowy i zaciski akumulatora.

Nieregularna praca

Wózek, na który warto zwrócić szczególną uwagę to wózek, który pryska, strzela do tyłu lub traci moc.

Głównymi przyczynami, dla których wózek widłowy pracuje nierówno, są wycieki z regulatora, brudny korpus przepustnicy, zatkany filtr paliwa, słaby/wyczerpany akumulator, zerwane przewody i nieszczelne węże podciśnieniowe.

Zapobieganie: Należy wyczyścić korpus przepustnicy, oczyścić regulator i wymienić filtr paliwa.

Wadliwe sterowanie

Istnieje wiele powodów, dla których układ kierowniczy wózka widłowego może nie działać prawidłowo. Uszkodzony lub nieodpowiedni układ kierowniczy może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych zarówno dla operatora, jak i innych osób znajdujących się w pobliżu. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z układem kierowniczym swojego wózka widłowego, ważne jest, aby zgłosić je i rozwiązać jak najszybciej. Problemy ze sterowaniem nie powinny być traktowane lekko, ponieważ nawet najmniejsza kwestia może stać się większym i bardziej kosztownym problemem. W wielu przypadkach usterkę w układzie można łatwo naprawić za pomocą prostej poprawki. 

Powyższa treść stanowi krótki przegląd niektórych z najczęstszych problemów, które mogą wystąpić w wózkach widłowych. Problemy te mogą obejmować nieprawidłowe działanie hydrauliki, elektryki, systemu napędu czy niewłaściwe użytkowanie wózka widłowego, złą konserwację, nieprawidłowy załadunek lub rozładunek ładunku oraz obsługę wózka widłowego w sposób niebezpieczny.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl