Jak sprawnie zarządzać magazynem?
Stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu, wielkopowierzchniowego marketu, hurtowni, hali produkcyjnej czy placu przeładunkowego. Wózki widłowe, czyli najpopularniejsza forma wózków jezdniowych podnośnikowych z operatorem (w skrócie WJO), odpowiadają za pracę, ruch i porządek w każdym magazynie, w którym należy przenosić ciężkie ładunki na niewielkie odległości. Jak ważna jest ich sprawność, najlepiej widać wtedy, gdy awaria wózka sparaliżuje pracę na hali. Dlatego warto zadbać o okresowe kontrole, stałą gotowość do działania i wymianę elementów ulegających naturalnemu zużyciu.
Wydajne zarządzanie magazynem opiera się na trzech filarach: planowaniu, fachowym personelu i sprawnym parku maszynowym. Dwa pierwsze elementy zależą od czynnika ludzkiego, ale w trzecim nie zawsze przestój spowodowany awarią zależy od błędu człowieka. Wypadki losowe czy eksploatacja powodują, że zarządzających magazynem może zaskoczyć sytuacja braku części zamiennych, płynów eksploatacyjnych, paliwa czy ogumienia. W przypadku wózków widłowych należy zadbać o podręczny zapas części do wymiany lub skorzystać z usług fachowego serwisu, który przejmie kontrolę nad sprawnością maszyn.
O jakie elementy do eksploatacji pojazdów WJO należy zadbać?
Jeśli przestanie działać układ kierowniczy lub coś z wyposażenia stanowiska operatora, unieruchomiony zostanie cały wózek widłowy. Podobnie w przypadku utraty dopuszczalnych parametrów opon czy wideł maszyny nie powinny wyjeżdżać do pracy. Zapas części do wymiany w sprawnie zarządzanym magazynie powinien zawierać m. in:
- filtry
- akumulatory
- łańcuchy
- ogumienie
- płyny eksploatacyjne
- drobne części układów elektronicznych
Wymiana wideł w podnośniku
Jedną z elementarnych kwestii związanych z utrzymaniem w sprawności pojazdów podnośnikowych jest regularna wymiana części układu przenoszenia. Widły do wózka widłowego zużywają się w trakcie eksploatacji, a ich wymiary są ściśle określone przez normę UDT. Według niej ścieńczenie powierzchni nie ma prawa przekroczyć 10 procent, a odchylenie kąta rozwarcia 3 stopni od 90, które płaskownik liczył na początku pracy. Konieczność wymiany dotyczy również wszelkich pęknięć, złamań, skręceń i innych odkształceń.