Dlaczego regularne serwisowanie wózków widłowych jest ważne?

Systematyczne serwisowanie wózka widłowego jest podstawą utrzymywania w go w dobrej kondycji technicznej przez cały okres użytkowania. Przeprowadzanie przeglądów jest wymagane przez obowiązujące przepisy prawne i jest dokonywane przez konserwatora wózków widłowych. Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu należy do obowiązków jego właściciela.

Termin wykonania badania może się przesunąć w wypadku, gdy zostanie wykryta poważna awaria – wtedy przegląd należy przeprowadzić zawsze po naprawie pojazdu, a przed rozpoczęciem jego używania. Dopiero po potwierdzeniu usunięcia usterki, można przystąpić do eksploatacji pojazdu.

Przeglądy muszą być wykonywane często, ze względu na bezpieczeństwo osób, które je obsługują. Poza tym, w wyniku badania można ujawnić drobne, często niewidoczne usterki, które przy dłuższym użytkowaniu przeradzają się w poważne awarie. Lepiej zainwestować w kilka potrzebnych elementów, takich jak części do wózków widłowych, niż później borykać się z poważną usterką a co za tym idzie - znacznym opóźnieniem prac, do których wykorzystywany jest ten pojazd. W dłuższej perspektywie może okazać się, że taniej wyjdzie regularny serwis niż częsta naprawa nawet najmniejszych podzespołów wózka widłowego.

Co podlega kontroli?

Podczas przeglądu sprawdza stan wideł oraz łańcuchów, kondycję opon, działanie oświetlenia, układu i szczelność układu hamulcowego, układ kierowniczy, sprawność sygnalizacji dźwiękowej, a także odpowiednie oznakowanie pojazdu. Serwisant kontroluje także, jak stabilne są mocowania fotela czy też pasów bezpieczeństwa.

Należy dbać o dokumentację

Każda awaria oraz naprawa musi być odnotowana w dzienniku konserwacji wózka. Należy pamiętać, że rzetelne i bieżące wypełnianie książeczki pomaga w utrzymaniu kompletnej dokumentacji, która jest bardzo ważna podczas kontroli z urzędu lub w razie wypadku przy obsłudze wózka widłowego. Dopiero po wpisaniu pozytywnej opinii przez osobę przeprowadzającą kontrolę, wózek widłowy może zostać wykorzystywany do prac.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl