Co zrobić w przypadku awarii wózka widłowego?

Wózki widłowe są szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Często korzysta się z nich w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiego i sprawnego transportu ładunków. Należy pamiętać, że decydując się na jego zakup, należy wybrać pod dane przeznaczenie konkretny typ wózka. Wózek widłowy pozwala usprawnić pracę, jednak używanie go niezgodnie z przeznaczeniem może doprowadzić do szybkiego wyeksploatowania części składowych maszyny i jego awarii.

Dlaczego dochodzi do awarii?

Do awarii wózków widłowych najczęściej dochodzi wskutek nieprawidłowego korzystania z pojazdu oraz z zaniedbań w sferze regularnego serwisowania. Oba te czynniki powodują szybsze zużycie podzespołów wózka, a początkowo niewielkie usterki mogą przerodzić się w poważne i trudne do naprawy awarie. Finalnie usuwanie uszkodzeń może narazić nas na wysokie koszty. Awariom ulegają najczęściej zarówno układy kierownicze, jak i jednostki napędowe oraz skrzynie biegów. Oprócz tego często można spotkać się nieprawidłowym działaniem wideł, wskutek czego nie możemy sterować ich ruchami. Zaniepokoić nas powinny również wszelkie wycieki płynów eksploatacyjnych. Aby minimalizować ryzyko wystąpienia awarii, osoba obsługująca wózek musi korzystać z pojazdu w sposób zgodny z instrukcją. Awaria może dotknąć również komponenty elektroniczne takie jak płyta sterująca. Należy pamiętać, że naprawa płyt sterujących powinna przebiegać według określonego schematu. Po demontażu elementu przekazujemy go do serwisu, który zweryfikuje możliwość naprawy. W przypadku pozytywnej oceny możliwości naprawy, po ukończeniu tego procesu płytę można będzie zamontować ponownie.

Prawidłowe zachowanie podczas wystąpienia awarii

Jeżeli dojdzie już do awarii maszyny, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą zachować bezpieczeństwo zarówno kierującego, jak i samego wózka. Pierwszym krokiem będzie opuszczenie ładunku oraz wyłączenie silnika. Drugi krok to unieruchomienie pojazdu. Na koniec, gdy pojazd jest zabezpieczony, informujemy przełożonego o wystąpieniu problemu z wózkiem. Może dojść też do sytuacji, w której nie będziemy mogli wyjść z pojazdu, ze względu na utratę stabilności sprzętu. W takim wypadku zaleca się pozostanie na miejscu i mocne trzymanie kierownicy obiema rękami.

ZAMÓW USŁUGĘ LUB ZAPYTAJ

509 377 968 lub 502 319 556

biuro@jung-serwis.pl