Bateria wózka widłowego – działanie i objawy awarii
Zapewne każdy, kto prowadzi mniejsze lub większe przedsiębiorstwo produkcyjne, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w jego funkcjonowaniu są wózki widłowe. To właśnie od nich zależy ciągłość produkcji oraz efektywność pracy osób zatrudnionych. Jednym z najważniejszych elementów tego typu urządzeń jest bateria, dzięki której możliwe jest między innymi bezproblemowe przemieszczanie się. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo ja eksploatować, aby służyła nam przez długie lata i nie ulegała awariom.
Jak działa bateria w wózku widłowym?
Tuż po zakupie nowego wózka widłowego, należy zwrócić szczególną uwagę na proces ładowania jego baterii. Jest to bardzo istotne, gdyż osiąga ona swoją pełną pojemność dopiero po kilku cyklach ładowania. Prawidłowe rozpoczęcie procesu obejmuje podłączenie akumulatora do wyłączonego prostownika i dopiero później włączeniu go. Bardzo ważne jest, aby nie rozładowywać baterii całkowicie. Optymalnym rozwiązaniem jest ładowanie jej codziennie po zakończonym dniu pracy. W ten sposób zyskamy pewność, że akumulator jest zawsze gotowy do pracy i unikniemy niepotrzebnych przestojów. Nawet jeśli bateria nie jest mocno eksploatowana, warto naładować ja przynajmniej raz na 30 dni. Aby uniknąć awarii związanych z baterią, należy przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy, konieczny będzie jak najszybszy serwis wózków widłowych.
Czym objawia się awaria baterii w wózku widłowym?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, nigdy nie należy całkowicie rozładowywać baterii w wózkach widłowych. Doprowadzenie akumulatora do takiego stanu może spowodować uszkodzenie niektórych bardzo ważnych podzespołów. To z kolei może doprowadzić do awarii silnika. Może to być nieco kłopotliwe, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli rano rozpocząć pracę, ale nie będzie możliwości nawet włączenia urządzenia. Ponadto, jeśli poziom naładowania jest bardzo niski, układ hydrauliczny i napędowy mogą działać znacznie wolniej. Aby mieć pewność, że jest to spowodowane wyłącznie stanem akumulatora, musimy upewnić się, że wskaźnik rozładowania ma prawidłowe ustawienie dla baterii. Dzięki temu jesteśmy również w stanie wykluczyć większe awarie samej baterii.