Awaria płyty sterującej – lepsza wymiana czy zakup nowej?
W wózkach widłowych występuje kilka płyt sterowniczych, które odpowiadają za poszczególne funkcje, między innymi za jazdę, układ hydrauliczny i kierowniczy. W przypadku wózków specjalistycznych, występują też sterowniki kół skrętnych. Urządzenia najnowszej generacji posiadają tak zwaną płytę sterowniczą. Jest to jeden sterownik, który zawiera w sobie wszystkie funkcje, czyli odpowiada jednocześnie za jazdę, hydraulikę, skręt i nadzór czujników.
Konsekwencje wymiany elementów płyty sterującej
W przypadku awarii płyty sterującej większość serwisów wózków widłowych nie podejmuje się ich naprawy. Sytuację można przeanalizować na przykładzie sterownika jazdy. Podczas diagnozy jego uszkodzenia i demontażu, wykonuje się czynności, np. takie jak lutowanie, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wielu ścieżek elektrycznych. Przy próbie naprawy tego sterownika łatwo jest zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie części płyty odpowiadającej za inne funkcje, np. układ kierowniczy. To z kolei prowadzi do niebezpiecznych sytuacji i wypadków w trakcie pracy.
Regeneracja płyt sterujących jest możliwa wówczas, gdy producent przewiduje elementy zamienne. Wymiana uszkodzonych fragmentów na oryginalne jest wtedy zgodna z prawem. Jeżeli w katalogu danego producenta nie ma części do naprawy a jedynie cała płyta sterująca, należy zakupić nową. Każda ingerencja w płytę, do której nie ma elementów zamiennych grozi poważnymi problemami prawnymi dla serwisujących oraz właścicieli urządzeń. Jest zagrożeniem dla prawidłowej pracy ogólnego mechanizmu, tym samym dla operatorów i innych pracowników danego zakładu. Korzystanie z wózków widłowych musi być przede wszystkim zgodne z prawem i zasadami BHP.
Podsumowując, w przypadku awarii płyty sterującej lepiej jest zakupić nową, ponieważ próba naprawy może doprowadzić do uszkodzeń innych mechanizmów w urządzeniu, a to z kolei zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa podczas pracy. Zakup nowej płyty wiąże się z dużymi kosztami, jednak lepiej jest zainwestować w nową płytę, niwelując tym samym ryzyko problemów prawnych, wynikających z próby jej naprawy.